субота, 29 листопада 2014 р.

Відомості про декоративні розписи




Мистецтво петриківського розпису

В історію культури українського народу яскравою сторінкою увійшов декоративний розпис.
Цей вид народного мистецтва почався з настінного малювання, поширеного з давніх часів у селах України, особливо на Дніпропетровщині, Поділлі, Буковині.
Тривалий час у кожній місцевості виробляли свої прийоми та технічні засоби оздоблення сільських будівель, хатнього інтер'єру,речей побуту.
У кожному регіоні поступово сформувався свій усталений характер орнаментальних мотивів, образи яких навіяно щедрою українською природою та фантазією народних майстрів
Село Петриківка Дніпропетровської області здавна уславилося своєрідним мистецтвом розпису. Незвичайний петриківський орнамент виник уже в ХVІІ столітті на основі самобутнього запорізького декоративного мистецтва. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання рослинно-квіткового орнаменту для декоративного оздоблення. Цьому орнаменту властиві легкість і виразність загального композиційного вирішення.
Уже у XX ст. Петриківка стала центром виготовлення мальовок – малюнків на тонкому папері. Їх виконували дешевими аніліновими фарбами (манійками). Мальовки стали популярними і досить швидко поширилися далеко за межі села. Паперові прикраси (стрічки-фризи, вазони-букети, гілочки з квітами) наклеювали на ґрунт стіни, дотримуючись старої структури оздоблення селянської архітектури. Поступово утверджувалося індивідуальне мистецтво талановитих майстрів мальовок: Тетяни Пати, Надії Білокінь, Ярини Пилипенко, Надії Тимошенко.





Мистецтво косівського розпису

На Івано-Франківщині є чудове місто Косів. Тутешні майстри розпису по кераміці та дереву бережуть і використовують гуцульські мотиви. У цьому розписі переважають коричневі барви в поєднанні з жовтуватими та зеленими кольорами на білому фоні. Основні елементи косівського розпису – квіти, візерунки, що переходять у геометричний орнамент; птахи та зображення людей у національному гуцульському одязі. Основні елементи косівського розпису – це квіти, пелюстки, листки-завитки, крапки та лінії-мережива.


Мистецтво опішнянського розпису
Село Опішня, що на Полтавщині, прославилося своїми розписами на увесь світ. Опішнянський розпис об’єднує декоративно-стилізовані форми, пишний рослинний орнамент червоного, зеленого, білого, коричневого і чорного кольорів. Саме вони надають опішнянським розписам неповторності, казковості та чарівності. Опішнянському розпису характерне зображення птахів спрощених форм без особливої пишності. Також опішнянському розпису притаманне чорне обведення візерунків і контурів.






               Мистецтво васильківського розпису (майоліка) 

Васильків – це місто на Київщині! Васильківський розпис захоплює своєю незвичайністю. У васильківському розписі яскраво виражена стилізація форм, поєднані рослинні мотиви та зображення тварин. Декоративності йому надає рослинний візерунок із мазків. Основні кольори цього розпису: червоний, синій і жовтий.






                               Мистецтво яворівського розпису

Яворівський розпис досить відомий і поширений. Назва цього розпису походить від села Яворів, що на Львівщині.
Яворівський розпис – це яскраві орнаментальні композиції на дерев’яних предметах: дитячих меблях, комплектах для кухні, декоративних виробах.



Немає коментарів:

Дописати коментар