Тема. Символіка орнаментів і
кольору в народній творчості. Ескіз писанки.
Мета. 1. Поглибити знання учнів у
сфері декоративно-ужиткового мистецтва; ознайомити з мистецтвом розпису
писанки, символікою орнаментів, кольору; учити цінувати красу, створену руками
народних майстрів.
2. Розвивати інтерес до
пізнання народного мініатюрного живопису України, уміння спілкуватися та
працювати в групах.
3. Виховувати повагу до культурної
спадщини народу, традицій, любов до прекрасного.
Обладнання: для
вчителя – роздавальний матеріал
для роботи в групах; писанки з різною символікою, аудіо запис українських
великодніх пісень;
для
учнів – кольорові олівці, фарби,
пензлі, палітра, склянка з водою, фломастери, папір формату А4, А2.
Хід уроку
І. Організація уваги учнів.
- підготовка учнів та робочих місць до уроку;
- перевірка наявності учнів.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
- Кожна
людина в душі художник, але не кожна вміє застосувати свої художні
здібності в житті.
Два світи є у людини.
Один – це той, що створив нас,
А другий – котрий ми до віку
Творити будем повсякчас.
Ці слова можна віднести до кожної людини, яка любить декоративно-прикладне мистецтво, може створити своїми руками гарні речі.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
-
І ось сьогодні на уроці хотілося б пробудити у вас ці здібності. Ви спробуєте
реалізувати знання, отримані раніше, для
виготовлення ескізу писанки. Довідаєтеся про символи, які застосовуються в
мистецтві розпису писанки, смислові значення кольорів.
ІV. Вивчення
нового матеріалу.
Розповідь учителя.
Людина здавна наносила на шкаралупу яєць
чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки
малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже «записані» були там і
подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, достаток,
щастя, здоров'я та захищають людину від усього злого.
Розпис писанок - найпоширеніший вид декоративно-прикладного
мистецтва у деяких народів: українців, росіян, румун, поляків, чехів та ін.
Збереження цього звичаю - свідоцтво безперервного розвитку народного мистецтва,
його зв'язку з далеким минулим і сьогоденням.
Писанки - це своєрідний мініатюрний
живопис України, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного
закону весняного пробудження сонця і відродження природи. Якщо за часів язичництва
писанки розписували до свята весни, то за християнства - до
Великодня - свята воскресіння Ісуса Христа.
За способом виготовлення
писанки поділяють на кілька видів
v
Крашанка
- це зварене яйце, зафарбоване в один колір.
v
Дряпанка
(шкрябанка, різьбянка) – на пофарбованій одним тоном поверхні яйця гострим
предметом (голкою, шпилькою) видряпують узор.
v
Крапанка
- писанка з крапками одного чи кількох кольорів.
v
Мальованка
- яйце, розмальоване фарбою з допомогою пензлика.
Правильно написана писанка вважалася
в давнину могутнім
універсальним талісманом, що оберігав людину.
Орнаментацію
писанки можна поділити на:
Ø солярну (космогонічну);
Ø рослинну;
Ø тваринну (зооморфну);
Ø антропоморфну.
Солярний орнамент символізував
найголовніший для наших предків культ сонця. На писанках воно зображувалося у
вигляді хреста, звичайного кола або з променями, у формі восьмикутної зірки. До
солярних символів ще відносився кінь, який, за віруваннями наших предків носив
по небу сонце. Вода – символ родючості, приплоду – зображувалася на писанках
хвилястими лініями, у формі букви S, трикутника, ромба, квадрата.
Елементи
рослинного й тваринного орнаментів - образи півня, козлика, птахів, риб,
зображення дерев і квітів - символізували щедрий урожай, довголіття, охорону
житла.
До антропоморфних знаків відноситься образ
Богині-Берегині (богині Живи), яку зображували у вигляді жіночої фігури з
піднятими вгору руками (їх могло бути й дві, і чотири, і шість). Вона була
символом народження нового життя, виступала прародителькою всього живого,
володаркою неба й землі.
Крім
орнаменту, символічне значення в писанках мав колір.
·
Червоний
– означав радість, життя, любов, надію на щасливий шлюб;
·
червоний
із чорним – символізував земні божества;
·
жовтий
місяць, зірки, гарний врожай;
·
блакитний
колір – небо, повітря, здоров’я, силу;
·
зелений
– весну, відродження природи, багатство рослинного й тваринного світу;
·
коричневий
вважався кольором родючої землі.
V. Практична діяльність учнів.
Виконання ескізу писанки.
Учні
об’єднуються в групи, кожна з яких виконує роботу, використовуючи лише
визначені символи (вчитель роздає додаткові матеріали для роботи в групах).
-
1-а
група – символи, що сприяють багатому врожаю;
-
2-а
група – символи кохання;
-
3-а
група – символи, що лікують;
-
4-а
група – символи здоров’я та довголіття;
-
5-а
група – християнські символи;
-
6-а група – символи сили та витривалості.
Етапи виконання роботи:
1) Олівцем
намалюйте контур майбутньої писанки.
2)
Аквареллю
створіть фон.
3)
Символи
писанки виконайте гуашшю, використовуючи пензлі № 1, 2.
VI. Завершення уроку.
Учитель
підводить підсумки: оцінює діяльність учнів на уроці; демонструє виконані ними
роботи.
VIІ. Домашнє
завдання.
Записати розповідь бабусі,
прабабусі, дідуся про те, як виготовляли писанки в давнину.
Немає коментарів:
Дописати коментар